2014. október 26. vasárnap, Dömötör

MR zrt. - PEKING 2008

MR zrt. - PEKING 2008
1948. London - 1972. München
Dátum: 2008. július 23. szerda 20:36

A hidegháború hajnalán a szovjet-amerikai rivalizálás került az olimpiai játékok középpontjába, és a világpolitikai változásokat jelezte az is, hogy a hatvanas évektől megjelentek a versenyeken a függetlenségüket elnyerő afrikai országok sportolói is. Az olimpiai közösség végre ellátogatott egy ázsiai országba, Japánba, és kétezer méter felett is kipróbálhatták magukat a sportolók Mexikóban. Münchenben a terror sokkolta az olimpiai mozgalmat, az 1972-es merénylet után azonban a NOB egyértelművé tette: a játékoknak folytatódniuk kell.


A második világháború többéves kényszerszünetet iktatott be az olimpiák történetébe. Az új korszak 1948-ban, Londonban kezdődött, és mind nagyobb hangsúlyt kapott az elképzelés, amely szerint az ötkarikás játékok a béke ünnepét is jelentik. A szocialista Magyarország első olimpiai aranyát Németh Imre kalapácsvető nyerte. Londonban szerezte meg első olimpiai bajnokságát Papp László ökölvívó.

 

Helsinkiben jelentek meg először a szovjet sportolók, az 1952-es olimpia azonban számunkra mindenekelőtt azért emlékezetes, mert a magyar versenyzők itt gyűjtötték be a legtöbb érmet: 16 arany-, tíz- ezüst és 16 bronzérmet. A hidegháború az 1956-os Melbourne-i olimpián csúcsosodott ki, a magyar csapat a forradalom árnyékában utazott ki, vízilabda-válogatottunk azonban legyűrte a szovjeteket, majd a döntőben a jugoszlávokat is. Összesen kilenc aranyat szereztünk, ezzel a negyedik helyen végeztünk az éremtáblázaton. 1908-ban a Vezúv kitörése még közbeszólt, 1960-ban azonban már semmi akadálya nem volt annak, hogy Róma igazán emlékezetes olimpiát rendezzen. Több afrikai ország a függetlenségét olimpiai részvétellel ünnepelte, a római olimpia hőse pedig az afroamerikai atléta, Wilma Rudolph lett, Gerevich Aladár ötvenévesen lett olimpiai bajnok, az etiópiai Abebe Bikila pedig mezítláb ért célba győztesen a maratoni táv végén a Via Appián.

 

1964-ig kellett várni, hogy Ázsiában is fellobbanjon az olimpiai láng: Tokió huszadik századi csúcstechnikával kápráztatta el a világot. Minden idők legsikeresebb versenyzője, Larissza Latinyina itt gyűjtötte be az utolsó győzelmeket, hogy kilenc olimpiai arannyal felállítsa az azóta is utolérhetetlen rekordot. Mexikóvárosban 1968-ban kiderült, hogy 2000 méter felett is lehet olimpiát rendezni. Olimpiai bajnok lett a magyar labdarúgó válogatott, és tizenhat év után megint nyert aranyat magyar atléta Zsivótzky Gyula győztes dobásának köszönhetően.

 

Az 1972-es játékoknak valójában Mark Spitz szenzációs győzelmi sorozatáról kellett volna szólniuk, ehelyett a müncheni olimpia a terrorral írta be magát a történelemkönyvekbe. 1972. szeptember 5-én a Fekete Szeptember nevű palesztin terrorista szervezet túszul ejtette az izraeli sportolókat, a merényletben 11 izraeli olimpikon, öt palesztin gerilla és egy német rendőr vesztett életét. A NOB nevében Avery Brundage kijelentette: a játékokat folytatni kell. Hegedűs Csaba a birkózócsarnokban megszerezte a századik magyar olimpiai aranyat.

 

1948. LONDON

Arany
- Atlétika: Németh Imre (kalapácsvetés), Gyarmati Olga (női távolugrás)
- Birkózás: Bóbis Gyula (szf. nehézsúly)
- Ökölvívás: Csík Tibor (harmatsúly), Papp László (középsúly)
- Sportlövészet: Takács Károly (ötalakos gyorspisztoly)
- Torna: Pataki Ferenc (műszabadgyakorlat)
- Vívás: Gerevich Aladár (kard egyéni), Elek Ilona (női tőr)
- Kardcsapat: Berczelly Tibor, Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál, Papp Bertalan, Rajcsányi László

Ezüst

- Birkózás: Szilvásy Miklós (kf. váltósúly)
- Torna: Mogyorósi-Klencs János (műszabadgyakorlat)
- Női csapat: Balázs Erzsébet, Fehér Anna, Karcsics Irén, Köteles Erzsébet, Kövi Mária, Nagy Margit, Tass Olga, Vásárhelyi Edit
- Úszás: 4x200 m gyorsváltó - Kádas Géza, Mitró György, Nyéki Imre, Szathmáry Elemér
- Vízilabda: Brandy Jenő, Csuvik Oszkár, Fábián Dezső, Gyarmati Dezső, Győrfi Endre, Holop Miklós, Jeney László, Lemhényi Dezső, Pók Pál, Szittya Károly, Szívós István

Bronz
- Atlétika: Várszegi József (gerelyhajítás)
- Birkózás: Tóth Ferenc (kf. pehelysúly)
- Ferencz Károly (kf. Könnyűsúly)
- Evezés: Kormányos kétevezős - Szendey Antal, Zsitnik Béla, kormányos: Zimonyi Róbert
- Torna: Mogyorósi-Klencs János és Pataki Ferenc (lóugrás holtversenyben)
- Férfi csapat: Baranyai László, Fekete József, Mogyorósi-Klencs János, Mogyoróssy Győző, Pataki Ferenc, Sántha Lajos dr., Tóth Lajos, Várkői Ferenc
- Úszás: Kádas Géza (100 m gyors), Mitró György (1500 m gyors), Novák Éva (200 m női mell)
- Vívás: Maszlay Lajos (tőr), Kovács Pál (kard egyéni)
- Művészeti verseny: Földes Éva dr. (irodalom, epika)


1952. HELSINKI

Arany
- Atlétika: Csermák József (kalapácsvetés)
- Birkózás: Hódos Imre (kf. légsúly), Szilvásy Miklós (kf. váltósúly)
- Labdarúgás: Bozsik József, Budai II László, Buzánszky Jenő, Csordás Lajos, Czibor Zoltán, Dalnoki Jenő, Grosics Gyula, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Kovács I Imre, Lantos Mihály, Lóránt Gyula, Palotás Péter, Puskás Ferenc, Zakariás József
- Ökölvívás: Papp László (nagyváltósúly)
- Öttusa: Csapat: Benedek Gábor, Kovácsi Aladár, Szondy István
- Sportlövészet: Takács Károly (ötalakos gyorspisztoly)
- Torna: Keleti Ágnes (műszabadgyakorlat), Korondi Margit (felemáskorlát)
- Úszás: Gyenge Valéria (400 m női gyors), Székely Éva (200 m női mell), Szőke Katalin (100 m), 4x100 m női váltóúszás: Novák Éva, Novák Ilona, Szőke Katalin, Temes Judit
- Vívás: Kovács Pál (kard egyéni), Kard csapat: Berczelly Tibor, Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál, Papp Bertalan, Rajcsányi László
- Vízilabda: Antal Róbert, Bolváry Antal, Fábián Dezső, Gyarmati Dezső, Hasznos István, Jeney László, Kárpáti György, Lemhényi Dezső, Markovits Kálmán, Martin Miklós, Szittya Károly, Szívós István, Vízvári György

Ezüst
- Birkózás: Polyák Imre (kf. pehelysúly)
- Kajak-kenu: Parti János (C-I, 1000 m), Novák Gábor (C-I 10000 m)
- Öttusa: Benedek Gábor
- Sportlövészet: Kun Szilárd (ötalakos gyorspisztoly)
- Torna: Női csapat - Korondi Margit, Keleti Ágnes, Weckinger Edit, Tass Olga, Köteles Erzsébet, Kövi Mária, Bodó Andrea, Karcsics Irén
- Úszás: Novák Éva (200 m mell), Novák Éva (400 m gyors)
- Vívás: Gerevich Aladár (kard egyéni), Elek Ilona (tőr egyéni)

Bronz
- Atlétika: Róka Antal (50 km gyaloglás), Földessy Ödön (távolugrás), Németh Imre (kalapácsvetés), 4x100 m váltó: Zarándi László, Varasdi Géza, Csányi György, Goldoványi Béla
- Birkózás: Gurics György (szf. Középsúly)
- Kajak-kenu: K-II 10000 m - Gurovits József, Varga Ferenc
- Öttusa: Szondy István
- Sportlövészet: Balogh Ambrus (sportpisztoly 50 m)
- Torna: Korondi Margit (összetett egyéni, talaj), Keleti Ágnes (felemáskorlát), Női kéziszer-csapat: Bodó Andrea, Karcsics Irén, Köteles Erzsébet, Keleti Ágnes, Korondi Margit, Weckinger Edit, Tass Olga, Kövi Mária
- Úszás: Temes Judit dr. (100 m gyors)
- Vívás: Berczelly Tibor (kard egyéni), Férfi tőrcsapat: Berczelly Tibor, Gerevich Aladár, Maszlay Lajos, Palócz Endre, Sákovits József, Tilli Endre


1956. MELBOURNE


Arany

- Kajak-kenu: K-II. 10 000 m - Fábián László, Urányi János
- Ökölvívás: Papp László (nagyváltósúly)
- Torna: Keleti Ágnes (felemáskorlát, gerenda, műszabadgyakorlat), Női kéziszer-csapat: Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Aliz, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga
- Vívás: Kárpáti Rudolf (kard egyéni), kard csapat: Gerevich Aladár, Hámori Jenő, Kárpáti Rudolf, Keresztes Attila, Kovács Pál,
Magay Dániel
- Vízilabda: Bolváry Antal, Boros Ottó, Gyarmati Dezső, Hevesi István, Jeney László, Kanizsa Tivadar, Kárpáti György, Markovits Kálmán, Mayer Mihály, Szívós István, Zádor Ervin

Ezüst
- Atlétika: Kovács József (10 000 m síkfutás), Rozsnyói Sándor (3000 m akadályfutás)
- Birkózás: Polyák Imre (kf. Pehelysúly)
- Kajak-kenu: Hatlaczki Ferenc (K-I. 10 000 m), Hernek István (C-I. 1000 m), Parti János dr. (C-I. 10 000 m)
- Torna: Keleti Ágnes (egyéni összetett), Női csapat - Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Aliz, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga
- Úszás: Székely Éva (200 m mell)
- Vívás: párbajtőr csapat - Balthazár Ljos dr., Berzsenyi Barnabás, Rerrich Béla dr., Sákovits József,
(Marosi József, Nagy Ambrus)

Bronz
- Birkózás: Tóth Gyula (kf. Könnyűsúly)
- Kajak-kenu: Kiss Lajos (K-I. 1000 m), Mohácsi Ferenc, Wieland Károly (C-II. 1000 m), Farkas Imre, Hunics József (C-II. 10 000 m)
- Torna: Tass Olga (lóugrás)
- Úszás: Tumpek György (200 m pillangó)
- Vívás: Tőr csapat - Fülöp Mihály, Gyuricza József, Marosi József, Sákovits József, Samodi Lajos, Tilli Endre


1960. RÓMA

Arany
- Kajak-Kenu: Parti János dr. (C-I. 1000 m)
- Ökölvívás: Török Gyula (légsúly)
- Öttusa: Németh Ferenc (egyéni), Csapat: Balczó András, Nagy Imre, Németh Ferenc
- Vívás: Kárpáti Rudolf (kard egyéni), Kardcsapat -Delneky Gábor, Gerevich Aladár, Horváth Zoltán, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál, Mendelényi Tamás

Ezüst
- Atlétika: Zsivótzky Gyula (kalapácsvetés)
- Birkózás: Polyák Imre (kf. Lepkesúly)
- Kajak-Kenu: Szöllősi Imre (K-I. 1000 m), K-II. 1000 m: Mészáros György, Szente András, K-I. 4x500 m váltó - Kemecsei Imre, Mészáros György, Szente András, Szöllősi Imre
- Öttusa: Nagy Imre (egyéni)
- Vívás: Horváth Zoltán (kard egyéni)
- Női tőrcsapat: Juhász Katalin, Nyári Magda, Rejtő Ildikó, Dömölky Lídia, Székely Tiborné

Bronz
- Atlétika: Rózsavölgyi István (1500 m síkfutás), Kulcsár Gergely (gerelyhajítás)
- Kajak-kenu: Farkas Imre, Törő András (C-II. 1000 m), Bánfalvi Klára, Egresi Vilma (K-II. 500 m)
- Labdarúgás: Albert Flórián, Dalnoki Jenő, Dudás Zoltán, Dunai I János, Faragó Lajos, Göröcs János, Kovács III Ferenc, Novák Dezső, Orosz Pál, Pál II Tibor, Rákosi Gyula, Sátori Imre, Solymosi Ernő, Török Gábor, Várhidi Pál, Vilezsál Oszkár
- Súlyemelés: Veres Győző (váltósúly)
- Vízilabda: Bodnár András, Boros Ottó, Dömötör Zoltán, Felkai László, Gyarmati Dezső, Hevesi István, Jeney László, Kanizsa Tivadar, Kárpáti György dr., Konrád II János, Markovits Kálmán, Mayer Mihály, Rusorán Péter


1964. TOKIÓ

Arany
- Birkózás: Polyák Imre (kf. pehelysúly), Kozma István (kf. nehézsúly)
- Labdarúgás: Bene Ferenc, Csernai Tibor, Dunai II Antal, Farkas János, Gelei József, Ihász Kálmán, Katona Sándor, Káposzta Benő, Komora Imre, Nagy György, Nagy István, Nógrádi Ferenc, Novák Dezső, Orbán Árpád, Orosz Pál, Palotai Károly, Szentmihályi Antal, Szepesi Gusztáv, Varga Zoltán
- Öttusa: TörökFerenc dr.
- Sportlövészet: Dr. Hammerl László (kisöbű sportpuska)
- Vívás: Pézsa Tibor (kard egyéni), Rejtő Ildikó (tőr egyéni), Férfi párbajtőrcsapat - Bárány Árpád, Gábor Tamás, Kausz István dr., Kulcsár Győző, Nemere Zoltán, Női tőrcsapat - Juhász Katalin, Marosi Paula, Ágoston Judit, Dömölky Lídia, Rejtő Ildikó
- Vízilabda: Ambrus Miklós, Bodnár András, Boros Ottó, Dömötör Zoltán, Felkai László, Gyarmati Dezső, Kanizsa Tivadar, Kárpáti György, dr., Konrád II János, Mayer Mihály, Pócsik Dénes, Rusorán Péter

Ezüst
- Atlétika: Zsivótzky Gyula (kalapácsvetés), Kulcsár Gergely (gerelyhajítás), Rudasné Antal Márta (gerelyhajítás)
- Kajak-Kenu: Hesz Mihály (K-I. 1000 m)
- Súlyemelés: Földi Imre (légsúly), Tóth Géza (középsúly)
- Torna: Makrai Katalin (felemáskorlát)

Bronz:
- Atlétika: Varjú Vilmos (súlylökés)
- Öttusa: Csapat - Nagy Imre, Török Ferenc dr., Török Ottó
- Sportlövészet: Hammerl László dr. (kisöbű sportpuska)
- Súlyemelés: Veres Győző (középsúly)
- Torna: Ducza Anikó (műszabadgyakorlat)


1968. MEXIKÓVÁROS

Arany
- Atlétika: Németh Angéla (gerelyhajítás), Zsivótzky Gyula (kalapácsvetés)
- Birkózás: Varga János (kf. légsúly), Kozma István (kf. nehézsúly)
- Kajak-kenu: Hesz Mihály (K-I. 1000 m), Tatai Tibor (C-I. 1000 m)
- Labdarúgás: Básti István, Fatér Károly, Fazekas László, Juhász István, Keglovich László, Kocsis Lajos, Menczel Iván, Nagy László, Noskó Ernő, Novák Dezső, Páncsics Miklós, Sárközi István, Szalay Miklós, Szarka Zoltán, Szűcs Lajos
- Öttusa: Csapat - Balczó András, Török Ferenc dr., Móna István dr.
- Vívás: Kulcsár Győző (párbajtőr egyéni), Férfi párbajtőrcsapat - Kulcsár Győző, Nemere Zoltán, B. Nagy Pál, Fenyvesi Csaba dr., Schmitt Pál

Ezüst
- Atlétika: Kiss Antal (50 km gyaloglás)
- Evezés: Kormányos nélküli négyevezős - Csermely József, Melis Antal, Melis Zoltán, Sarlós György
- Kajak-kenu: Giczi Csaba, Tímár István (K-II. 1000 m), Petrikovits Gyula, Wichmann Tamás (C-II. 1000 m), Pfeffer Anna, Rozsnyói Katalin (K-II. 500 m)
- Öttusa: Balczó András (egyéni)
- Sportlövészet: Hammerl László dr. (kisöbű sportpuska)
- Súlyemelés: Földi Imre (légsúly)
- Vívás: Kamuti Jenő dr. (tőr egyéni), Női tőrcsapat - Bóbis Ildikó, Gulácsy Mária, Marosi Paula, Dömölky Lídia, Rejtő Ildikó

Bronz
- Atlétika: Kulcsár Gergely (gerelyhajítás), Lovász Lázár (kalapácsvetés), Kontsek Jolán (diszkoszvetés), Kovács Annamária (ötpróba)
- Birkózás: Csatári József (szf. félnehézsúly), Bajkó Károly (kf. Váltósúly)
- Kajak-kenu: K-IV. 1000 m - Csizmadia István, Giczi Csaba, Szőllősi Imre, Tímár István
- Súlyemelés: Bakos Károly (váltósúly)
- Vívás: Pézsa Tibor (kard egyéni), Rejtő Ildikó (tőr egyéni), Kardcsapat: Bakonyi Péter, Kalmár János dr., Kovács Tamás, Meszéna Miklós, Pézsa Tibor
- Vízilabda: Bodnár András dr., Dömötör Zoltán, Felkai László, Konrád Ferenc, Konrád János dr., Mayer Mihály, Molnár Endre, Pócsik Dénes, Sárosi László, Steinmetz János, ifj. Szívós István


1972. MÜNCHEN

Arany
- Birkózás: Hegedűs Csaba (kf. 82 kg.)
- Ökölvívás: Gedó György (papírsúly)
- Öttusa: Balczó András (egyéni)
- Súlyemelés: Földi Imre (légsúly)
- Vívás: Fenyvesi Csaba dr. (párbajtőr egyéni), Férfi párbajtőrcsapat - Erdős Sándor, Fenyvesi Csaba dr., Kulcsár Győző, Osztrics István, Schmitt Pál

Ezüst
- Kajak-kenu: Deme József, Rátkai János (K-II. 1000 m), Wichmann Tamás (C-I. 1000 m)
- Labdarúgás: Bálint László, Branikovits László, Dunai Antal, Dunai Ede, Géczi István, Juhász Péter, Kocsis Lajos, Kovács József,
Kozma Mihály, Kű Lajos,Páncsics Miklós,Rothermel Ádám, Szűcs Lajos, Tóth Kálmán, Váradi Béla, Vépi Péter, Vidáts Csaba
- Ökölvívás: Orbán László (könnyűsúly), Kajdi János (váltósúly)
- Öttusa: Csapat - Bakó Pál, Balczó András, Villányi Zsigmond
- Súlyemelés: Szűcs Lajos (lepkesúly)
- Úszás: Gyarmati Andrea (100 m hát)
- Vívás: Kamuti Jenő dr. (tőr egyéni), Marót Péter (kard egyéni), Bóbis Ildikó (tőr egyéni), Női tőrcsapat - Bóbis Ildikó, Rónay Ildikó, Rejtő Ildikó, Szolnoki Mária, Tordasi Ildikó
- Vízilabda: Bognár András dr., Cservenyák Tibor, Faragó Tamás, Görgényi István, Kásás Zoltán, Konrád Ferenc dr., Magos István, Molnár Endre, Pócsik Dénes, Sárosi László, ifj. Szívós István

Bronz:
- Birkózás: Klinga László (szf. 57kg), Bajkó Károly (szf. 90kg), Csatári József (szf. 100kg), Kiss Ferenc (kf. 100kg)
- Ökölvívás: Botos András (pehelysúly)
- Kajak-kenu: Csapó Géza (K-I. 1000 m), Pfeffer Anna (K-I. 500 m)
- Sportlövészet: Pap Lajos (nagyöbű sportpuska)
- Súlyemelés: Holzreiter Sándor (lepkesúly), Benedek János (pehelysúly), Horváth György (középsúly)
- Torna: Összetett csapat - Békési Ilona, Császár Mónika, Kelemen Márta, Kéry Anikó, Medveczky Krisztina, Nagy Zsuzsanna
- Úszás: Gyarmati Andrea (100 m pillangó), Hargitay András (400 m vegyes)
- Vívás: Kulcsár Győző (párbajtőr egyéni), Kardcsapat - Bakonyi Péter dr., Gerevich Pál, Kovács Tamás, Marót Péter, Pézsa Tibor

 

< Előző   Következő >
MR1-Kossuth Rádió MR2-Petőfi Rádió MR3-Bartók Rádió Magyar Rádió zrt

mai műsor

  • 4.00Hírek
  • 4.03Népzene határok nélkül
  • 4.27Irodalmi újság
  • 5.00Hírek
  • 5.03"Hajnali" - Népzene korán kelőknek

érmeseink

Férfi vízilabda-válogatott
Női kajak kettes
K-2 500 m
Férfi kenu kettes
C-2 1000 m
Női kajak négyes
K-4 500 m
Vajda Attila
C-1 1000 m
Cseh László
200 m vegyes úszás
Fodor Zoltán
Kötöttfogású birkózás
Mincza-Nébald Ildikó
Női párbajtőr
Cseh László
200 m pillangó úszás
Cseh László
400 m vegyes úszás

Minden jog fenntartva © 2008Kereskedelmi irodaImpresszum